Nobena misel nas ne bo preganjala tako, kot misel na starino, ki je nismo kupili.

Prikazovanje 1–24 od 234 rezultatov

Meni

LANTERNA

Lanterna, izdelana v prvi polovici 20. stoletja.

Medeninasta stropna lanterna, s posebnim steklom, ki daje vtis zamrznjenosti. Čudovita za dopolnitev videza veže, hodnika, stopnišča ali predsobe. Mere: 65 x 22,5 x 22,5 cm Teža: 2 kg Lanterna je odlično ohranjena. Za žarnico E27.

BANČNI SEF

Bančni sef, izdelan cca. 1900.

Izjemen železen bančni sef, ki je bil nekoč del bančnega trezorja. Sef je v črni barvi, z oranžnimi črtami, ki dajejo sefu čudovit kontrast, ter ročno naslikano številko 46.  Je trden in težak ter opremljen z dvema ročajema za lažje prenašanje. Sef ima delujočo ključavnico, ter dva ključa na originalnem obesku. Izjemen ter redek kos, ki bo odličen dekorativen predmet, seveda pa še vedno primeren za shranjevanje dragocenosti, kot je bil njegov prvoten namen. Mere: 50 x 17 x 16 cm Teža: 8kg Bančni sef je odlično ohranjen.
Zapri

OGLEDALO

Ogledalo, izdelano v 18. stoletju.

Ogledalo v lesenem rezljanem okvirju, v manirah obdobja rokoko. Ogledalo je patinirano, kar mu doda čar preteklosti. Ogledalo ni le čudovit okras za steno, ampak je eden ključnih gradnikov v domovanju. Pomislite, imamo jih na hodnikih, pri vhodnih vratih, v spalnici in nenazadnje v kopalnici, kot pripomoček za osebno urejanje, a ogledala so lahko tudi čudovit prenašalec svetlobe, zato jih lahko obesimo tudi v sobah kjer jih po navadi ne potrebujemo in s tem vizualno popestrimo sobo in ji dodamo nekaj svetlobe. S starimi ogledali, na katerih zasledimo tudi čudovito patino, v svoj dom vnesemo unikatnost, ki vas bo navdihovala še leta. Mere: 39 x 30 x 5 cm Teža: 0,8 kg Ogledalo je dobro ohranjeno.

KRISTALNI LESTENEC

Kristalni lestenec, izdelan v prvi polovici 20. stoletja

Lestenec s kristali v empir stilu.  Z njim boste obogatili vsak prostor ter ga naredili elegantnega. Zaradi steklenih kristalov, bo prostor še bolj oživel, saj zaradi njih lestenec oddaja toplo svetlobo, ki se razlije po prostoru. Mere: 100 x 30 x 30 cm Teža: 3,6 kg Kristalni lestenec je odlično ohranjen. Za žarnico E27.

POSODA MAURICE BOUVAL

Posoda, francoskega kiparja Maurica Bouvala, izdelana cca. 1900.

Izjemna posoda, izdelana v obdobju art nouveau, pod rokami vrhunskega kiparja Maurica Bouvala, ki je znan predvsem po delih iz tega obdobja. Predstavljena stvaritev prikazuje žensko, ki kleči na listu lokvanja, v rokah pa drži ogromen cvet vodne lilije, ki je pravzaprav posoda. Je čudovito magična in sanjava stvaritev, ki izraža eleganco, vodna lilija pa simbolizira življenjsko energijo in preporod. Ta posoda je zaradi organskih oblik in povezanosti z naravo, tudi povsem v maniri sloga v katerem je bila izdelana. Posoda je podpisana. Maurice Bouval (1863-1916) je bil francoski kipar, ki je znan predvsem po delih, ki odražajo značilnosti, umetniškega gibanja art nouveau. Bil je učenec slavnega kiparja Alexandra Falguièra, ki je imel nanj velik vpliv, ki ga je mogoče zaznati v njegovem pristopu k oblikovanju in poudarjanju elegance ženskih figur. Bouvalova dela odražajo ključne elemente art nouveau, kot so fluidne linije, cvetlični motivi in upodabljanje ženskih figur. Njegova dela so pogosto nežna, elegantna in polna čutnosti, z naravnimi oblikami in motivi iz flore ter favne. Umetnine, so izdelane predvsem iz brona, a je velikokrat uporabil tudi druge materiale, da je lahko izdelal dovršeno umetnino. Njegova dela predstavljajo predvsem skulpture, je pa izdeloval tudi predmete: svečnike, svetilke, vaze, posode... Bouval še vedno ostaja cenjen med zbiratelji in poznavalci art nouveau umetnosti, saj se njegova dela še vedno pojavljajo na dražbah in so priljubljena predvsem zaradi izjemne izdelave ter estetske privlačnosti. Bouvalove skulpture in dekorativni predmeti so primeri razkošja in umetniške prefinjenosti, ki predstavljajo duh in lepoto art nouveau obdobja. Mere: 21 x 21 x 19 cm Teža: 2,5 kg Posoda je dobro ohranjena.

SVEČNIK

Svečnik, iz začetka 20. stoletja.

Par velikih medeninastih svečnikov, na katerem je upodobljen amor oziroma kupid. Svečniki, so dobrodošel okras v vsakem domu. Lahko jih imamo v jedilnici, da razsvetlijo praznično večerjo, lahko v spalnici da naredijo romantično vzdušje, kakorkoli ga uporabimo svečnik je gotovo eden tistih predmetov, ki nam pride prav ob vsaki priložnosti. Mere: 49 x 30 x 19 cm Teža: 2,9 kg Svečnika sta dobro ohranjena. Cena za enega.

NAMIZNI ZVONČEK

Namizni zvonček, iz konca 19. stoletja.

Medeninast namizni zvonček, ki zazvoni, če pritisnemo na vrhnji gumb. Po vsej verjetnosti je bil uporabljen v ustanovah, kot na primer v hotelu ali trgovini, da je stranka pritegnila pozornost. Namizni zvončki, so bili v zgodovini uporabljeni predvsem v aristokratskih hišah, kjer so ob dolgih obedih z njim klicali služkinjo, da jim je postregla z novo jedjo ali pijačo, ta navada je bila predvsem razširjena v Ameriki, med tem ko je bila v Evropi navada da so služkinje stale ob mizi in tako lahko poskrbele za vsako željo. Namizni zvončki postanejo splošno razširjeni v Evropi šele v 19. stoletju, ko se pojavi potreba po njih v ustanovah kot so hoteli, restavracije in trgovine. Mere:  13 x 7,5 x 7,5 cm Teža: 350 g Zvonček je odlično ohranjen.

WMF POSODICA

Posodica, izdelana začetek 1900, v podjetju WMF.

Posodica, ki jo sestavlja posrebreni in okrašeni podstavek, ter originalen steklen vložek, bo odličen dekorativen dodatek v jedilnici ali kuhinji. Kdo še ni slišal za legendarno podjetje WMF (Württembergische Metallwarenfabrik) ? Prav gotovo ima vsak doma, vsaj en kos izmed njihovih priznanih in izredno kakovostnih izdelkov, kar potrjuje dejstvo, da kovinske izdelke izdelujejo že od leta 1853. Svetovno so znani po proizvajanju izdelkov za gospodinjstvo, hotele in gostinstvo. Starejši kosi, kot je tudi predstavljena posodica, pa so priljubljeni zbirateljski predmeti. Mere: 30 x 9,5 x 9 cm Teža: 0,9 kg Posodica je odlično ohranjena.

STOL

Stol, izdelan v sredini prejšnjega stoletja.

Zanimiv stol, ki bo odličen poudarek za sobo, kjer radi posedate. Stol je zaradi svoje oblike izredno udoben, zaradi svojega izgleda pa tudi dekorativen. Leseno ogrodje je čudovito rezbarjeno, sedalo pa je izdelano iz debelega usnja, kar kaže na kvaliteto, ki vam zagotavlja, da bo stol, vrsto let del vašega domovanja. Mere: 81 x 62 x 55 cm Teža: 11 kg Stol je odlično ohranjen.

VITRINICA

Vitrinica, izdelana konec 19. stoletja.

Vitrinica izdelana iz kovine, je prav gotovo kos za vsakega zbiratelja, ki si želi svoje zbirateljske predmete postaviti na vidno in lično mesto. Primerna za shranjevanje manjših kosov, kot so kristali, fosili, ure, nakit, medalje... seveda pa lahko v njo shranite tudi druge manjše predmete. Zaradi čudovitih dekorativnih dodatkov, ki so vidni v vogalih prednje strani in izjemne patine, ki jo je kovina pridobila skozi čas, pa na splošno kos, ki si ga boste želeli umestiti v svoj dom ali dejavnost. Sicer so takšne vitrinice, bile priljubljen dodatek v viktorijanskih domovih, da so v njih razstavljali svoje zbirke čudes, prav tako pa so bile pogost dodatek v trgovinah in lekarnah. Vitrinica ima na zadnji strani pripravljene kljukice, da jo obesite na steno, lahko pa jo tudi postavite na mizo, predalnik ali polico. Vitrinica ima tudi čudovito delujočo ključavnico, s pripadajočim ključom, tako bo vaša zbirka vedno na varnem. Mere: 28 x 24 x 9 cm Teža: 1,1 kg Vitrinica je odlično ohranjena.

ROKOKO OKVIR

Okvir iz 18. stoletja, s kromolitografijo svete družine iz konca 19. stoletja.

Izjemen lesen in pozlačen okvir, tipičnih manir rokoko obdobja. Okvir ima zapletene rezbarije, kar kaže na to, da ga je izdelal zelo spreten mojster, pozlata pa je skozi čas dobila čudovito patino. Podoba svete družine je bila očitno, v okvir vstavljena kasneje, saj so takšne kromolitografije značilne za 19. stoletje, saj se je takrat ta tehnika šele razvila. Gre pravzaprav za tehniko podobno litografiji, le da je ta barvna in za tisk ne potrebuje reliefa, končni učinek slik narejenih na ta način pa spominja na oljne slike. Seveda je pri predstavljenemu kosu, glavna zvezda okvir, a ker je bila slika vanj uokvirjena več kot sto let nazaj se nam je zdelo, kljub temu, da sta iz različnih obdobij, da se lepo dopolnjujeta. Seveda pa bi lahko, kromolitografijo, zamenjali za drugačno sliko oz. fotografijo ali ogledalo. Mere: 55 x 35 x 7 cm Teža: 0,6 kg Okvir je odlično ohranjen.

STOJALO ZA DEŽNIKE

Kovano stojalo za dežnike, izdelano v 19. stoletju.

Izjemno stojalo za dežnike, je primer vrhunske kovaške umetnosti.  Preciznost kovaškega mojstra, izpod katerih rok je nastala ta mojstrovina, se vidi v vsakem koščku stojala. Seveda je najbolj opazen del podnožje, ki ga krasita zmaja, s svetlečimi rdečimi očmi. Zmaji imajo drugače, za dom prav poseben pomen, saj v mnogih mitologijah varujejo zaklade in svetišča in se uporabljajo kot simboli varovanja doma in družine. Če podobo zmaja postavite blizu vhoda, naj bi odganjal zle duhove in prinašal varnost. Tako je to kos, ki  je kot nalašč, da obogati vašo vežo ali predsobo, s tem pa boste v dom vnesli tudi neponovljivo umetnost, ki vam bo vsakič znova vzela dih. Mere: 81 x 45 x 32 cm Teža: 4,8 kg Stojalo za dežnike je odlično ohranjeno.

NAMIZNA LUČ

Namizna luč, iz 30ih let prejšnjega stoletja, izdelana v Italiji.

Art deco namizna luč,  iz stekla in medenine bo zaradi svoje velikosti, odličen dodatek na polici ali nočni omarici. Je izredno dekorativna, zaradi stekla pa oddaja čudovito svetlobo. Mere: 20 x 15 x 15 cm Teža: 500 g Luč je odlično ohranjena. Za eno žarnico E14.

POSODA ZA SADJE MORITZ HACKER

Posoda za sadje, dunajskega podjetja Moritz Hacker, izdelana okoli leta 1900.

Čudovita secesijska posoda za sadje, s kristalno skledo in posrebrenim podstavkom. Izjemen dodatek za vašo mizo, polico ali pult.  Prepričani smo, da bo ob pogostitvah ob vaši mizi vsem padla v oči. Bo pa ta posoda za sadje tudi odlično darilo, za nekoga s stilom in občutkom za estetiko. Podjetje Moritz Hacker, poimenovano po njegovem lastniku, je podjetje ustanovil leta 1882, ko je na Dunaju prevzel podružnico tovarne kitajskega srebra Conraetz. Leta 1896 je ustanovil podružnico v Budimpešti in leta 1901 podjetje preimenoval "k. & k. dvorna tovarna srebra in kitajskega srebra Moritz Hacker". Leta 1913 v partnerstvo sprejme tudi svoje tri sinove. Po njegovi smrti leta 1932 ni veliko znanega o samem delovanju podjetja, informacije so znane šele po letu 1938 ko ga do leta 1940 vodi začasni upravitelj, med drugo svetovno vojno pa vodstvo prevzame Alwin Wagner. Po drugi svetovni vojni je podjetje Hacker  do 1959 upravljala avstrijska organizacija za zaščito premoženja,  leta 1973 pa podjetje dokončno propade. Samo podjetje je v svojih najboljših časih, nekje v času med leti 1895 in 1915, dobivalo same odlične ocene, tako za dizajn kot za kakovost njihovih kovinskih izdelkov. Posebej priznane in iskane so še danes njihove namizne luči Nautilus. Samo kakovost in natančnost izdelave in dizajna pa lahko občudujemo tudi pri predstavljeni skledi za sadje. Mere: 28,5 x 20,5 Teža: 4,5 kg Skleda za sadje je odlično ohranjena.

SERVIRNI VOZIČEK MAISON JANSEN

Servirni voziček, izdelan v francoskem podjetju Maison Jansen, okoli leta 1940.

Izjemen medeninast servirni voziček, ki bo odličen dekorativni in uporabni kos, tako za dom ali dejavnost. Z njim boste v stilu postregli z jedmi in pijačami, ter očarali svoje goste. Dodatna prednost tega vozička je odstranljivi pladenj, kar vam omogoča še enostavnejše serviranje, ter nosilec za steklenice, kjer lahko hranite kar sedem steklenic. Seveda pa bo ta servirni voziček popoln za večino vseh prostorov v domu, saj nudi vsestransko uporabnost. Uporabite ga v dnevni sobi za pripravo koktajlov,  zvečer z njim postrezite sladico v slogu ali pa zjutraj na njem postrezite s kavo. Lahko pa ta čudovit voziček uporabite za toaletne potrebščine in brisače v kopalnici ali kot zanimivo rastlinsko stojalo na sončni verandi. Ne glede na to, kako se vam zdi primerno, vas bo ta servirni voziček zagotovo spremljal mnogo let, kar vam zagotavlja njegovo poreklo, namreč podjetje Maison Jansen, slovi po svoji kvalitetni in brezčasni izdelavi. Podjetje Maison Jansen je bilo francosko podjetje za notranje oblikovanje, s sedežem v Parizu. Podjetje je ustanovil Nizozemec Jean-Henri Jansen. Podjetje je bilo eno prvih resnično globalnih oblikovalskih podjetji. Maison Jansen je združeval tradicionalno pohištvo z novimi trendi. V 1890-ih je podjetje ustanovilo lastno delavnico za izdelavo pohištva sodobnega dizajna in reprodukcij, kot so slogi Louis XIV, Louis XVI, Directoire in Empire. Njihovo občudovanje preteklih slogov se kaže tudi v tem, da so se v tistih letih, ukvarjali tudi s kupovanjem in prodajo starin, ter odprli ločeno poslovalnico, kjer so trgovali zgolj z evropskimi starinami. V 1920-ih je Jean-Henri Jansen povabil k sodelovanju Stéphana Boudina, ki je postal direktor in razširil obseg poslovanja. Pod Boudinovim vodstvom je Maison Jansen sodeloval z vplivnimi strankami, kot so kraljeve družine iz Belgije, Irana in Srbije, ter izvajal dela v Beli hiši v ZDA, za administracijo Johna F. Kennedyja. Po smrti Boudina leta 1967 je vodenje podjetja prevzel Pierre Delbée. Podjetje Maison Jansen je prišlo pod novo lastništvo leta 1979 in se je dokončno zaprlo leta 1989. Mere: 61 x 56 x 37 cm Teža: 8 kg Servirni voziček je odlično ohranjen.

SKRINJICA

Skrinjica iz začetka 20. stoletja, izdelana v Angliji.

Plehnata skrinjica, primerna za shranjevanje nakita, denarja ali drugih drobnih dragocenosti. V njej najdemo priročen razdelek, da so lahko vaši predmeti v njej lepše razporejeni. Skrinjica ima dva originalna ključa in delujočo ključavnico.  Čudovit masivni kovinski ročaj, pa mu dodaja karakter "Belle Époque", obdobja v katerem je bil izdelan. Mere: 27 x 17 x 12 cm Teža: 1 kg Skrinjica je dobro ohranjena.

MILNIK

Milnik, iz začetka 1900.

Zanimiva emajlirana posodica za milo v čudoviti modri barvi, s kljukico na katero lahko obesimo krpico, gobico... Lahko jo uporabite za njen prvoten namen ali pa jo uporabite za stenski svečnik ali pa kot držalo za drobnarije. Mere: 25 x 18 x 11 cm Teža: 250 g Milnik je dobro ohranjen. Ima sicer kar nekaj patine, kar pa mu le doda na pristnosti in očarljivosti.

GRAND TOUR MEDIČEJSKA LEVA

"Grand tour" medičejska leva, izdelana cca. 1870, v Italiji.

Leva izklesana v zelen serpentinski marmor , ki ga že stoletja pridobivajo blizu Prata, severozahodno od Firenc. Leva predstavljata znane bele marmorne leve, ki od leta 1789 varujejo vhodne stopnice Loggii dei Lanzi na Piazza della Signoria v Firencah. Pred tem so bili postavljeni pred Villo Medici v Rimu, kjer so bili od leta 1598 na zahtevo  Ferdinanda I de Medici, velikega vojvoda Toskane, ki je vilo Medici pridobil leta 1576. Želel si je, da bi leva služila kot veličastni okras za stopnišče vrta vile, Loggia dei Leoni. En od levjega para izvira iz 2. stoletja , drugi pa je bil izdelan in podpisan s strani kiparja Flaminia Vacca. Prav tako kot antični lev je bila kopija izdelana iz marmorja, da je lahko postal par starodavnemu kipu. Prav zaradi tega so ti levi še vedno znani kot medičejski levi. Medičejci so tudi sicer  slavni po tem, da so svoj denar vlagali predvsem v umetnost in razvoj in tako v Firencah ustvarili okolje, v katerem sta umetnost in humanizem cvetela. Bili so namreč meceni Brunelleschija, Botticellija, Leonarda da Vincija, Michelangela, Rafaela, Machiavellija, Galileja in Francesca Redija med mnogimi drugimi v umetnosti in znanosti. Predstavljena leva sta bila izdelana v 19. stoletju, kot spominka, za bogate popotnike, ki so se namenili na tako imenovani "Grand Tour". Grand Tour je bil od 17. do 19. stoletja tradicionalno potovanje po Evropi, pri čemer je bila Italija ključna destinacija. Na takšno pot so se po navadi odpravili mladi moški plemiškega rodu ali višjega razreda, ko so dosegli polnoletnost, da bi se izučili o umetnosti, zgodovini in geografiji. Tako ni prav nič nenavadno, da so si zaželeli spomina na takšno pot in tako so spretni rokodelci, začeli izdelovati čudokrasne in prestižne spominke, da bi zadovoljili petične obiskovalce. Zdaj lahko tudi sami na ogled postavite izjemno izklesana medičejska leva, ki nista le čudovit okras, ampak umetnost, ki bo zanetila marsikatero debato. Mere: 18 x 15 x 7 cm Teža: 1,6 kg Leva sta odlično ohranjena. Cena za enega.

BRONAST KIP ŽENSKE

Bronast kip ženske.

Kip ženske iz brona. Zanimiva upodobitev, ki bo zagotovo našla mesto tam kjer jo bodo lahko vsi občudovali. Mere: 48 x 22 x 18 cm Teža: 6,3 kg Bronast kip ženske je odlično ohranjen.

ALT DEUTSCH PREDALNIK

Alt deutsch predalnik, iz konca 19. stoletja.

Manjši predalnik, kot nalašč da vam popestri hodnik ali vežo, primeren pa seveda tudi za kakšen drug prostor, saj se bo zaradi preprostega staronemškega stila odlično podal v kakršenkoli ambient. Zaradi šestih globokih predalov, pa bo odličen tudi za shranjevanje. Trpežen ter čudovit kos pohištva, ki je hkrati dekorativen ter izredno uporaben. Mere: 115 x 79,5 x 46 cm Teža: 30 kg Predalnik je odlično ohranjen.

INVENTIVNO POPRAVLJEN KOZAREC

Inventivno popravljen kozarec.

Ta kozarec je nekaj povsem posebnega, pa ne zaradi kozarca samega ampak zaradi popravila, ki je bilo na njem narejeno. Inventivno popravilo je bilo izvedeno, ko se je kozarec razbil, njegov lastnik pa ga je očitno tako zelo cenil, da ga je popravil z lepo pleteno žico. Najbolj zanimivo pa je da kljub razpokam kozarec še vedno drži vodo. Čudovit unikaten kos preteklosti, ki bo izjemen kos v zbirki. Inventivna popravila so namreč cenjena pri mnogih zbirateljih in tudi muzejih, ki takšnim popravilom namenjajo tudi celotne muzejske zbirke. Inventivna popravila so popravila, ki se naredijo ko se predmet poškoduje. Na japonskem se takim popravilom pravi “kintsugi”, tam pa že od nekdaj velja če je nekaj poškodovano in ima zgodovino, to postane še lepše in veličastnejše, za to so pogosto, poškodbe zapolnili z zlatom. To nam pokaže da so ljudje svojo imovino včasih precej bolj spoštovali in ko je prišlo do poškodb predmetov so jih obnovili, ne pa zavrgli in nadomestili z novimi kot to počnemo dandanes. Tudi premožnejši ljudje stvari niso kar zavrgli in zamenjali z novimi, so pa poškodovani predmet zaupali rokodelcu, ki je lahko ne samo obnovil predmet, ampak s popravilom naredil še dodatno dekorativno vrednost. Mere: 15,5 x 7 cm Teža: 450 g Kozarec je dobro ohranjen.
Zapri

WASSILY B3 NASLONJAČ

Wassily B3 naslonjač, izdelan v sredini prejšnjega stoletja za italijansko podjetje Gavina.

Ikono med naslonjači Wassily B3, je izdelal Marcel Breuer, madžarsko-ameriški arhitekt. Navdih zanj je našel v svojem kolesu Adler, ki je bil v celoti izdelan iz okroglih cevi. Navdušen nad vzdržljivostjo in lahkostjo kolesa, se je začel spraševati, kako bi lahko takšne cevi uporabil v pohištvu.  Tako je leta 1925 zasnoval naslonjač B3, izdelan iz ukrivljenih cevi jekla in usnjenih trakov, ki ustvarijo sedež, ki je ergonomski in udoben, hkrati pa še vedno minimalističen. S svojo edinstveno izpostavljeno strukturo je naslonjač predstavljal, kako se lahko sodoben oblikovalski slog uporabi pri vsakdanjih predmetih. Naslonjač B3, pa je bil šele čez nekaj let preimenovan v Wassily, po prijatelju Breuerja,  Wassilyu Kandinskemu. Kandinsky je bil tako kot Breuer učenec in učitelj na Bauhausu in se je nad Breuerjem prototipom zelo navduševal in tudi prejel ročno izdelan naslonjač.  Čeprav je naslonjač Wassily sedaj najbolj prepoznan izdelek Breuerja, je večjo slavo v svojem času prejel s stoli B32, ki so ravno tako ikona v oblikovanju. Breuer bo v zgodovino ostal zapisan kot navdih mnogim sodobnim oblikovalcem, ki se trudijo zasledovati njegovo vizijo minimalističnega in na videz breztežnostnega pohišva. Breuerjev minimalizem pa zagotavlja, da je ta naslonjač, kljub svoji že skoraj 100 letni zgodovini, še vedno v koraku s časom, saj je naslonjač B3 še vedno izjemno priljubljen in zaradi svojega brezčasnega videza, primeren skoraj za vsak slog in prostor. Mere: 79 x 73 x 69 cm Teža: 7 kg Naslonjač je odlično ohranjen.

POLIČNIK

Poličnik, iz konca 19. stoletja.

Izjemen poličnik, ki je v celoti izdelan iz medenine in bogato okrašen. V prostor ga lahko umestite na najrazličnejše načine, saj je odličen dekorativen kos, prav tako pa izredno priročen in uporaben. Mere: 74 x 51,5 x 40,5 cm Teža: 24 kg Poličnik je odlično ohranjen.

KONKAVNO OGLEDALO SONCE

Konkavno ogledalo - sonce, izdelano v Franciji v 50ih letih prejšnjega stoletja.

Konkavno ogledalo, v čudovitem lesenem pozlačenem okvirju v obliki sonca. To ogledalo je polno simbolike iz več različnih razlogov. Že simbol sonca je od nekdaj buril domišljijo ljudi. Motiv sonca se je prvič pojavil v srednjeveški verski umetnosti. V 17. stoletju je motiv postal priljubljen v katoliški cerkvi, zlasti v Italiji. Ludvik XIV., znan kot Sončni kralj, je izbral glavo Apolona s svetlobnimi žarki kot svoj osebni emblem. Njegovo vladavino so zaznamovale številne dekorativne in arhitekturne uporabe motivov sonca, zlasti v Dvorani ogledal v Versaillesu. Prvotna ogledala v obliki sonca pa so bila pogosto uporabljena v cerkvah kot simboli Boga, ki pazi na vernike, ta so bila po navadi postavljena nad oltar. Konkavna ogledala, pa imajo prav tako zanimivo zgodovino. V Franciji jih poznajo pod imenom oeil de sorcière - kar v dobesednem prevodu pomeni čarovničino oko. Zgodovina takšnih ogledal, sega v antiko, ko so ogledala veljala za magične in mistične predmete. V srednjem veku so se prepričanja o ogledalih okrepila in so jih povezovali z čarovništvom in črno magijo. Konkavna ogledala pa so postala posebej priljubljena v 15. stoletju, zasluga pa gre flamskim umetnikom, ki so taka ogledala uporabljali za eksperimentiranje z optiko in igro s perspektivo. Ena najbolj znanih slik je Jan van Eyckov Les Epoux Arnolfini (1434), v katerem konveksno ogledalo razkriva drugačne ravnine, polne novih likov, kar dodaja globino naslikanemu prizoru. Ker pa konkavno ogledalo omogoča, da opazujete določeno območje, ne da bi se fizično premikali, so kmalu takšna ogledala uporabljali za nadzor. Takšna ogledala so tako bila pogosto postavljena na mestih, kjer danes najdemo večino nadzornih kamer, torej v bankah in trgovinah. Kot element moči, nadzora in odvračanja so konveksna ogledala v 15. stoletju našla pot v meščanske kroge. S takšnimi ogledali so nadzorovali služabnike, ker pa so bili ti nagnjeni k vraževerju, so verjeli, da jih kljub temu da gospodar ni navzoč ta še vedno vidi. Se pa takšnih ogledal oklepa še eno vraževerje. Namreč v starih časih so verjeli če konkavno ogledalo postaviš blizu vhodnih vrat ali oken, bo le to preprečilo vstop zla. Kakorkoli se boste odločili, da ga boste uporabili, je to čudovit dekorativen kos, ki bo prinesel v prostor simboliko. Mere: 47 x 39 x 6,5 cm Teža: 2 kg Ogledalo je odlično ohranjeno.